Блог ім. Neomed — ТРОМБОЗ. Що варто знати пацієнту.

Ця історія трапились у звичайному автобусі, що віз тернополянку з Кракова до дому. Молода жінка багато годин просиділа в автобусі повертаючись із Польщі і «присиділа» ногу. Але нога набрякала сильніше і біль не проходив. Тоді жінка звернулась до нашої клініки НЕОМЕД зі скаргою на біль в литці, на УЗД було виявлено тромбоз вени. Згодом трапилась схожа історія за тих же обставин і з тими ж скаргами звернулась ще одна жінка, та в неї ми виявили неврит, який вона згодом успішно вилікувала. Ця стаття буде про тромбоз вен кінцівок*, як його запідозрити і як пацієнтові себе правильно поводити, щоб все пройшло «гладко».
Спершу трохи фізіології. Як каже народна приказка «кров людська не водиця, розливати не годиться!» Дійсно, кров складається з рідини та спеціальних клітин і має одну особливість. Доки вона в судинах — залишається рідкою, як тільки витікає (через поріз чи травму) відразу згортається і щільно закриває отвір звідки витекла.

Сам механізм згортання досить складний, тут навіть вітамін К бере участь! Хоча кров в судинах зберігає свою текучість, та бувають рідкісні випадки, коли еритроцити (червоні кров'яні клітини) починають між собою склеюватись і прилипають до внутрішньої стінки вени, так починає утворюватись тромб.
Є ряд обставин, які сприяють тромбозу: травми, зневоднення, сповільнення швидкості кровотоку у вені аж до його припинення (при варикозі, чи навпаки стисканні вени), вживання гормональних контрацептивів, алкоголь, обмороження, та інші.
Щоб уявити, як склеюються еритроцити, насипте гречки в стакан з водою і розмішайте. Доки ви перемішуєте, гречка пливе разом з водою. Варто зупинитися і крупа почне осідати на дно. Теж саме в судинах, як тільки рух крові по вені зупиняється, за якийсь час еритроцити починають осідати, щоправда це проходить дуже і дуже повільно.

Що ж відбулось з тією панянкою? Недостатнє пиття в дорозі привело до зневоднення, а це викликало «загущення» крові. При тривалому сидінні вени перетиснулись і потік крові зупинився, а далі ви вже знаєте — повільно і поступово утворювався тромб. Достатньо було хоча б зрідка вставати щоб «розім'яти» ноги і попивати воду.
Як запідозрити тромбоз. Найперше це біль, також набряк, припухлість, може бути почервоніння і так далі. Та «не медику» ці симптоми не варто шукати в собі чи в сусіда. Наприклад, набряк ноги — те що лікар розуміє під «набряком при тромбозі» зовсім не так виглядає, як ваш набряк ніг в кінці важкого дня і навіть не так, як після укусу комах чи алергії! Не варто самому собі підтасовувати діагноз, повірте. Бути обізнаним – це добре, але не беріть на себе відповідальність за встановлення чи виключення діагнозу. Просто пам'ятайте: БОЛИТЬ НОГА — ЗРОБІТЬ УЗД! Лікар знайде причину і скаже що з цим робити.

Бережіть себе, пам'ятайте про нашу клініку НЕОМЕД (067 165 90 87), ми завжди готові Вам допомогти.
* — я окреслив тромбоз кінцівок, який трапляється найчастіше, не заглиблюючись в нюанси поверхневих та глибоких вен. В дійсності місць утворення тромбів, прояви, супутні ускладнення — їх величезна кількість. І не спеціалісту вичитувати різні симптоми і приміряти їх до себе зовсім не потрібно. Стрес ще нікому здоров’я не додав.
  • немає

0 коментарів

Залишити коментар